Soojad soovitused projektikirjutajale

Sissekande kirjutas Krõõt Kiviste.

Kogusin siia kokku erinevaid mõtted, mis tekkisid kultuuriosakonnale 15.08.2015 tähtajaks esitatud projektitaotlusi lugedes.
 • Paremaks arusaamiseks liigenda võimalikult palju oma teksti. Loetelud, paksendatud fondid, suurte tähtede kasutamine – kõik, mis kergendab Sinu idee kohalejõudmist, on teretulnud.
 • Projekti nimi on tähtis! Kui oled projekti algusest lõpuni läbi mõelnud ja lahti kirjutanud, siis vaata uuesti otsa oma projekti nimele: kas see ikka iseloomustab kõige paremini seda, mis on Sinu projekti eesmärk? Kas projekti nimi on eristuv? On see võimalikult lühike, aga samas piisavalt täpne?
 • Enne esitamist anna projekt lugeda kellelegi, kes ei ole otseselt Sinu valdkonnaga seotud. Kindlasti leiad kedagi, kelle peal testida: ema, naabrinaine, klassivend või juhuslik mööduja :). Küsi, kas ta sai projekti esimesi punkte lugedes aru, MILLEGA TÄPSELT on tegu? Mis on see, mida reaalselt soovid korraldada? Kas sisuliselt täidavad Sinu eesmärki loengusarjad, laager, aktsioonid, töötuba, festival vm? Paljude projektide puhul oli eesmärk väga õilis, aga reaalseid tegevusi tuli otsida ridade vahelt.
 • Ära alahinda küsimust: miks projekti taotleja on pädev antud projekti teostama. Sina ise tead enda ja oma meeskonna tugevusi ja võtad võib-olla osasid neist enesestmõistetavana, aga võõrale lugejale on see väärt info ja lisab usaldusväärsust.
 • Kuhu Sinu projekt laiemas pildis paigutub? Hea, kui viitad ka senistele sarnastele üritustele/projektidele ning antud projekti sarnasustele ja erisustele neist. See aitab hindajal panna projekti laiemasse konteksti. Kas tegemist on jätkuüritusega, esmakordse projektiga või on sarnaseid projekte varem tehtud? Millised on teised sarnased üritused/projektid Tartus? Eestis? Maailmas? Mille poolest teie projekt sarnaneb ja erineb? Miks just seda projekti on tartlastele vaja?
 • Hästi tore oleks lugeda ka seda, MIKS antud organisatsioon soovib just seda projekti läbi viia. Mis on see isiklik või organisatsiooniline motivatsioon, mis paneb teid liikuma ja teeb projekti tähtsaks just teie jaoks.
 • EELARVE osas ole realistlik ja piisavalt täpne. Loomulikult ei saa ette näha kõiki kulutusi, aga mida rohkem oled lahti kirjutanud oma eelarve, seda rohkem kindlust annab see hindajale, et oled kõik läbi mõelnud. Liialt paisutatud eelarve võib päädida sellega, et Sinu projekti sisulist poolt ei hinnatagi, nii et võtmesõna on siin mõistlikkus.
 • Ole ettevaatlik liigsete üldistuste ja liialdustega. Kindlasti on õigel eesmärgil hästi läbiviidud projektil suur mõju, kuid lausa ühe-päevaga-maailma-muutmist kuulutada on veidi sinisilmne. Arvestades inimkäitumise ja ühiskonna üldiseid seaduspärasusi on realistlikum projekti kasuteguri hinnang alati sümpaatsem.
 • Näita, et oled projektiga vaeva näinud. Kirjavead, arusaadavad lõika-kleebi lõigud, sõnakordused, trükiapsud – kõik see annab signaali, et projekt on kokku pandud kiirustades ja ilma suurema pühendumiseta. Tee projekt valmis pigem varem, lase tal veidi settida ja siis värske pilguga üle vaadates saad anda viimase lihvi enne esitamist.

  Kõrget ideedelendu, kiireid näppe klaviatuuril ja mis kõige tähtsam – palju rõõmu õnnestunud projektidest soovides
  Krõõt Kiviste
  Shaté Tantsukooli juhataja
  2016. aasta projektide hindamiskomisjoni liige

  Kommentaarid

  Populaarsed postitused sellest blogist

  Mida tähendab oma- või kaasfinantseering?

  Kuidas arvestada vabatahtlikku tööd omafinantseeringuna?

  Algab toetuste taotlemine 2021. aastaks